חדשות ואירועים

חצי מרתון לפקדה

כמידי שנה נערך חצי מרתון לפקדה, אירוע אתלטי באיים היוניים, המיוחד בו שהוא חצי מרתון בין היחידים שנערך בשקיעה, האוויר באי ובאזור הינו נקי מאוד מכיוון שאין ברדיוס של מאות ק"מ מפעל תעשייתי, מומלץ מאוד.
 
המסלול שטוח, נוח וחולף בנופים המיוחדים של האי. 
ישנם 3 מסלולים שונים: 
חצי מרתון 21 ק"מ, מסלול של 10 ק"מ ומסלול של 5 ק"מ.
 
 
 

מפרץ ווליכו -לפקס 1890

הגיע למערכת תמונה נדירה מחבר קרוב שבתאי חנן, שמשפחתו ילידת טסלונקי.

בו ניתן לראות את מפרץ ווליכו או מי שמכיר מפרץ נידירי בתמונה של למעלה מלפני 100 שנה, ניתן לראות את המקומיים, כל אחד וכלי השייט שלו.

אירועי תרבות ופסטיבלים

 ההיבט התרבותי של לפקדה מתוחזק היטב במשך מאות בשנים ומקרב את התושבים למנהגים הישנים. סביב כל השנה, פסטיבלים דתיים נחגגים לכבוד הפטרונים הקדושים של כל כפר בריקודים, סעודות וקישוטים של הכנסיות הקטנות. מסורות נוספות של אירועים המוקדשים לספרות ואומנות החלו לראשונה באי לפקדה ואומצו ע"י עיריות רבות ברחבי יוון. אנשים מרחבי העולם מגדירים את האי לפקדה כנקודת המפגש השנתית שלהם לשיתוף מנהגיהם והמסורות השונות.

 

חגיגות דתיות

7 ביולי

בתאריך 7 ביולי, המקומיים חוגגים את הילולת הקדושה קיריאקי – Kyriaki בכפרים נידרי – Nydri ובכפר וליהו – Vliho.  

15 באוגוסט

בתאריך 15 באוגוסט, מתקיימת חגיגת מנזר פאנארומני - Faneromeni בכפר פריני – Frini מעל העיר לפקדה. המנזר הינו מקום עלייה לרגל מאוד פופולארי באי  ומוקדש לבתולה מרי מדור-ציון.

חתונה מסורתית

בחודש אוגוסט, תושבי הכפר קאריה – Karia מארגנים חתונות מסורתיות מחודשות, הרצון בשמירה על מנהגים ישנים בשילוב הדור הצעיר מרעננים ומיוחדים. תהלוכה צבעונית ברחובות הכפר בליווי שירים, נגינה וזריקת פרחים באוויר מלווה את החתן והכלה הרכובים על חמורים מקושטים. האווירה מיוחדת ושווה כל רגע של צפייה.

פסטיבל פולקלור בינלאומי

פסטיבל הפולקלור הבינלאומי של לפקדה מתקיים אחת לשנה בשבוע האחרון של אוגוסט בעיירה לפקדה, הפסטיבל הינו בסימן איחוד אנשים בעלי מסורות משותפות. קבוצות מכל רחבי העולם מגיעים למפגש שנתי. ברחובות העיירה לפקדה מתקיימת תהלוכה צבעונית וססגונית של רקדני וזמרי פולקלור הרוקדים בעליזות ולבושים בתלבושות מסוריות, אוחזים בדגלים ושרים שירים מסורתיים. התהלוכה מסתיימת בחוף שם כל הרקדנים רוקדים יחד את ריקוד השלום. שווה, לא לפספס!

פסטיבל למשורר אריסטוטליס ואלאוריטיס

פסטיבל מיוחד זה מוקדש למשורר חשוב בן האי לפקדה – אריסטוטליס ואלאוריטיס Aristotelis Valaoritis   אשר בין היתר היה לוחם זכויות האיים היונים ופוליטיקאי מוצלח ומוערך ביוון. הפסטיבל מתקיים בעיירה נידרי – Nydri  שם ניצבת אנדרטה לזיכרו על הטיילת מול הים - האנדרטה משקיפה על האי מאדורי - Madouri בו ניצב ביתו של המשורר.