חוויות ימיות

חבר ביקש ממני לספר לו על חוויותיי הימיות כאשר שהינו כחצי שנה באיים היונים על קטמרן 60' בסביבות האי לפקדה. האיים היונים ממוקמים בצפון מערב יוון במרחק נגיעה מהמגף של איטליה, אלבניה, מונטנגרו וקרואטיה. המוכר ביותר לנו, הישראלים – הוא האי הצפוני ביותר – קורפו, אך אני התאהבתי באיים המרכזיים יותר – בראש ובראשונה האי לפקדה.

האי לפקדה – המוכר גם בשם לבקאס בפי האירופאים, הינו אי ירוק מוקף בים היוני הכחול, אי הררי ששרשרת ההרים בו נראית כעמוד שידרה המתחיל בצפון מזרח האי בעיר הבירה הנושאת את שם האי – לפקדה ומסתיים בדרום מערב האי ב"זנב" של הכפר אפולוני.

כאשת צוות על קטמרן, שהוציאה צ'ארטרים שבועיים מנמל הבית בעיר פרבזה – הממוקמת צפונית לאי לפקדה על היבשת, אני יכולה לספר לכם שהנוף שנשקף מהמטבח שלי ומחדרי האורחים היה בצבעים וגוונים שונים של כחול, ירוק ושמש… כל שבוע הנוף היה דומה אך השתנה עם מזג האוויר הנוח, הבקרים היו שלווים ורגועים, רוחות אחר הצהריים השיטו אותנו בין האיים במפרצונים עוצרי נשימה.

המסלול החל בהפלגה ממרינת פרבזה דרך תעלה ימית במים רדודים (מתחתנו עוברת מנהרה בה עוברים רכבים מצד של היבשת לצידו השני, דרך קיצור ודרך הגעה לאי לפקדה ביתר קלות לכל מי שמגיע מכיוון יואנינה ופראגה דרך פרבזה) ומשם לכניסה המרשימה דרך הים של האי לפקדה שהייתה בבנייה ושיקום, העמיקו את המעגן החולי, ניקו את החוף ושיחזרו חומת אבנים יפה כאשר המגדלור יושב על החומה ממול והינו אטרקציה תיירותית בפני עצמו. האי מחובר ליבשה בגשר חדיש שנפתח כל שעה עגולה החל משעות הבוקר המוקדמות ועד 22:00 בערב. כל פתיחה של הגשר עוצרת את התנועה מהיבשת לאי לפקדה הלוך/חזור – הנהגים, בייחוד התיירים המגיעים לנפוש בלפקדה יוצאים ומצלמים אות המפרשיות, ספינות, קטמרנים ומנועיות מרשימות וגם את סירות הדייגים המקומיים הצבעוניות שחוצות את תעלת לפקדה בדרכן דרומה או צפונה בו זמנית ומנופפים לשלום הדדי. חציית התעלה דרומה לכיוון המפרץ הגדול.

משם כבר עולים מהמטבח לסיפון ומתחילים לצלם את האי לפקדה מימין, את האי מגאניסי והאי סקורפיו (אי השייך לאל הספנות היווני – אריסטוטל אונאסיס) ממולנו, האיים "האחים" – "קאסטוס" ו"קאלאמוס" והרי היבשת משמאל, מעבר לאופק התנשאו הריה הגבוהים של "קפאלוניה" והאי "אית'יקה" לידו – הנוף מדהים לכל כיוון שמסתכלים והמצלמה לא מפסיקה לתקתק. כמובן אחרי ארוחת צהריים כמיטב המטבח היווני (אני הכנתי) מתחילים לחפש מקום עגינה לשחיית אחר הצהריים. בכל מפרצון שעגנו, המים היו צלולים ונקיים, כחולים ומזמינים ומאוד מרעננים.

בכל בוקר הפלגנו ממפרץ יפה זה לאחר – נידרי היה אחד המרשימים בעיניי – איך שנכנסים למפרץ מימין למרגלות הרים ירוקים פרושה העיירה נידרי, – טיילת ארוכה עם הרבה מפרשיות וסירות דייגים צבעוניות עוגנות, מלא טברנות וברים, חנויות ביגוד והנעלה ורבה מזכרות מקומיות Hand Made. מסביב הרבה מפרשיות פרטיות עוגנות בכל מקום. ככול שהמשכנו פנימה לתוך המפרץ הנפתח מולנו – בתי מגורים נמוכים לאורך המים עם מסעדות וטברנות על קו המים. הלילה היה שקט, הרקיע היה נקי וזרוע במיליוני כוכבים – שנתנו לי הבנה למה היוונים חיים באמונה של בני האלים – כמה עוצמה של טבע כמה יופי, כמה רוגע מתחת לשמיים.

בבוקר למחרת הפלגנו לכפר סיבוטה, האורחים רצו לחלץ רגליים… איזה מקום חמוד – חצי סהר של מסעדות, טברנות ומיני מרקטים – מפרשיות פזורות מסביב וגולת הכותרת של העיירה הצבעונית הזו – משפחות ברווזים עם ברווזונים שוחים להם ללא פחד בין הסירות, מטיילים להם על הטיילת הצרה ונהנים מלהשוויץ בקטנטנים מול המצלמות של כולנו. אחה"צ המשכנו ברוח קידמית לכיוון העיירה וסיליקי – שישר הזכירה לי את אילת בקטנה – עיירת נופש מנומנמת בשעות הבוקר המתעוררת לקראת אחה"צ עם הרוח הגולשת מההר ואז יוצאים כל גולשי הגלים וההובי קאט ויוצאים ב"מופע" מרהיב, עשרות מפרשים ומפרשיות בכל בצבעים משייטים הלוך חזור במפרץ המרהיב.

הקפטן ירד למועדון הצלילה המקומי על מנת לאסוף ציוד צלילה וסיפר שהחבר'ה במועדון ממש ממש נחמדים ואפילו שמחו לשמוע שאנחנו מישראל – כי הם מכירים ועובדים בשיתוף פעולה עם בחור ישראלי ששמו עידן שיש לו מלון באי מלון בוטיק – "סרניטי" בכפר את'אני…. עולם קטן – אנחנו מכירים את עידן ואת אמא שלו המקסימה טוני…. סיפור בפני עצמו – באחת החופשות שלנו החלטנו לרדת מהקטאמרן ולהתפנק בבית במלון, כמובן שבחרנו ללכת ל"סרניטי" – שהינו שם 6 ימים בסוויטת ירח (בחרנו כי שנינו מזל סרטן) סוויטה לזוג עם נוף עוצר נשימה אל הים היוני – השארנו חלונות פתוחים בלילה עם אוויר צלול ובבוקר יכולנו לראות את הים מבלי לקום מהמיטה, לנו אנשי הים זה מאוד חשוב בייחוד כשאנחנו על היבשה…חחחח….. כמובן שהשתובבנו בצילומים בבריכת האינפיניטי שהרגיש כאילו הים והשמיים התמזגו יחד – ובאחד הערבים בעלי פינק אותי בחבילת ספא – מסאז' ורגיעה בג'קוזי ואפילו קיבלנו שמפנייה – הרגשנו הכי בחופשת ירח דבש. באחד הבקרים בהמלצת חני וטוני המקסימות נסענו לחוף "איגרמני" אחד החופים המדהימים שראיתי והייתי – בסיכום של מילה אחד – גלויה ! בערב החלטנו לטייל ברגל בכפר את'אני – כולם מחייכים כולם נחמדים – יצא לנו לתרגל את המעט יוונית השגורה בפינו "אולה קאלה" – "הכל בסדר" / "טי קאניס"- מה שלומך/ "קאלי ניכטה" – "לילה טוב” / "אנדאקסי" – "בסדר" בקיצור שפה מגניבה לגמרי.

אני יכולה לכתוב עוד דפים שלמים על חוויות רק על האי לפקדה, זה בסוף יהיה ספר… אולי אעשה זאת, אבל, בינתיים ממליצה בחום לכל מי שמחפש חופשה, נופש, ניקוי ראש, טיול משפחתי או חופשה זוגית רומנטי – האי לפקדה בהחלט שווה ביקור וביקורים חוזרים. על תתנו למרחק לעצור אתכם – ההגעה לאי הינה טיול בפני עצמו, יש את "תעלת קורינטוס" – אתר היסטורי מפורסם, יש את גשר המיתרים המקסים של "פאטראס" החוצה את חצי האי פולופונז ליבשת – אם תפנו ימינה ותיסעו לכיוון העיר "דלפי" תכנסו לתוך עמק ירוק זרוע במטעי זיתים עד האופק למרגלות ההרים, משם בעלייה עם סיבובים עולים לעיירה "דלפי" ומטיילים באתר הארכיאולוגי המפורסם – לא לשכוח להיכנס למוזיאון – שווה שווה.

חברים כל שנותר לי להגיד לכם: תכינו דרכונים, תארזו כמה שפחות- לא לשכוח בגד ים, כרטיס זיכרון גדול במצלמה ו"פאמה" (קדימה ביוונית) בוא לגלות את – האי ששווה את ליבי – לפקדה