דבר העורך

דבר העורך - אתר לפקדה החדש:

לאי לפקדה שמעטים שמעו עליו בארצנו , הגענו לפני כ 10 שנים .

את ההרגשה העיקרית שאני זוכר היא תדהמה שחוזרת שוב ושוב מהטבע והיופי שמכה בך פעם אחר פעם באי הקסום הזה כאשר טיילנו וביקרנו מחוף לחוף ומפרץ למפרץ .

אנוכי , טייל ותיק שטייל בהרבה מקומות שונים בעולם , ממרכז ,צפון ודרום אמריקה, סביב הים התיכון, דרך אירופה הקלאסית ועד אסיה והמזרח הרחוק ; לאחר שחשבתי שפגשתי חופים יפים ומשונים הופתעתי לגלות שישנו אי ממש מתחת לאפנו שמחוזיו וחופיו הינם בין היפים בעולם .

הנוף של החוף המזרחי באי לפקדה מזכיר מאוד את איטליה ומחוז טוסקנה,האי מלא בעצי זית ענקים המשולבים עם עצי ענק שמסביבם נחלים ומים זורמים ביער ירוק עד. כמו כן,  נופים המזכירים את קוסטה ריקה ניתן לפגוש במעלה ההר ככול שמעמיקים לנבכי ההרים הגבוהים חולפים בג'ונגל של עצים גדולים .

המתיישבים הראשונים, באי לפקדה הגיעו עוד מתקופת הברונזה . ישנם מוזיאונים ברחבי האי אשר ניתן לראות בהם ארכיאולוגיה מהתקופה הזאת .

לאחר מכן האיטלקים שלטו באי ואם בואם סביב שנת 1940 נטעו מאות אלפי עצי זית שניתן לפגוש אותם בכל פינה באי. עצי ענק מיוחדים ומבוגרים עם קוטר גזע גדול מסועף ומפוסל.

האי לפקדה במקורו היה אי עני במיוחד, המקומיים אופיינו כמסבירי פנים ומקבלי אורחים ועד היום מוכרים בגלל קבלת הפנים החמה . את פריצתו העיקרית לתודעה היוונית והעולמית הייתה שאונסיס, אל הספנות הגדול, קנה את האי ״סקורפיוס״ (ביוונית עקרב) , אם מתבוננים בו ממבט על ו/או מעין הציפור צורתו דומה לעקרב.

אונסיס,שלימים התחתן עם ג׳קלין קנדי לאחר רצח Jfk  , הינו אגדה אצל בני האי לפקדה , מספרים שהסתובב באי כמו אל. עד היום אם תיתפסו שיחה עם מקומי, תשאלו אותו על אונסיס תוכלו לראות את תגובתו הנערצת . אגב, עד לא מזמן ניתן היה לרחוץ בחופי האי באישורה של המשפחה , ניתן היה להגיע עם סירה ופשוט לרחוץ בחופי האי היפיפיים . לימים וממש בשנה האחרונה ביתו של אונסיס מכרה את האי ליגאל רוסי . תושבי האי די כעסו על המעשה מכיוון שהטענה היא שאונסיס כתב בצוואתו שלאחר מותו ולאחר 99 שנה של בעלות על האי "סקורפיוס", תחזיר המשפחה את האי לתושבי המקום , כפי הנראה לביתו היו תוכניות אחרות לגמרי .

אי נוסף שחלק מקבוצת האיים היונים הוא האי מגנצי אל האי מגנצי ניתן להגיע גם בהפלגה קצרה מאוד מהאי לפקדה (כ 10-15 דק ), אי יפיפה ומיוחד . משפחת רוטשילד מתכננת לבנות שם ישוב הכולל ווילות ומגרשי גולף .גם האי הזה היה בבעלותם של משפחת אונסיס .

כשהגעתי לחוף פורטו קציקי חופי מקסיקו הצוקיים עלו מזיכרוני. חוף עוצמתי וחזק , מי ים תכולים , חול נעים, לא נדבק לגוף מצד אחד ומצד שני לא כואב ברגליים .

החוף במפרץ הדייגים שבוסליקי . חוף חלוקים בפרץ שתחום ממערב וממזרח ברכסי הרים ירוקים , ומדרום רואים את קבוצת האיים הקרובים "איטיקה" ובימים עם ראות טובה באי לפקדה את האי "זקינטוס".

על החוף שוכנים בתי מלון מיוחדים , לדוגמה מלון החוף של פיקו , מלון קטן עם 30 חדרים חלקם פונים לים וחלקם פונים לכיוון ההרים ; מלון מבריק ומסודר , כל שנה הבעלים, שהוא מהאי לפקדה, ואשתו, אוסטרלית במקור, מחדשים אותו . חדרים מרווחים ונעימים. ארוחת בוקר קלה ומזינה וממש מרחק הליכה מכל דבר באזור העיירה וסליקי .

בוסליקי העיר השלישית בגודלה באי לפקדה תוכלו למצוא הכול;  בכפר ישנם מספר מועדוני גלישת רוח מעולים מכיוון שרוח מכיוון העמק עולה כל יום במדויק ומפנקת את הגולשים ברוח נהדרת. מועדון צלילה , בו תוכלו ליהנות הן בקורסי צלילה והן בצלילות באתרים מעניינים כמו מערות ונקראות יפיפיים.

החי התת-ימי באי הוא מרהיב .

בשנה הראשונה בשהותנו באי לפקדה , לאחר שנפעמתי מיופיו של האי . סקרן אותי מאוד מה קורה מתחת למים .

אז רכשתי ציוד דיג ושנירקול בחנויות האי: משקפת , שנורקל , סנפירים, משקולות ,מצוף רובה צלילה ואפילו שחילר, ויצאתי לדרך בחיפוש אחר המקום האידיאלי לצלילה באי .

עברתי ממקומם למקומם בכדי להבין היכן המקומות הטובים ביותר לדוג בהם. לאחר הרבה אוזו עם מכרים שלי, הם הסכימו לגלות לי את המקומות הטובים ביותר . בדרך למגדלור בחלקו הדרומי של האי ובצידו המזרחי של האי ישנם מפרצונים חלומיים קטנטנים שהצלחתי להגיע עם רכב 4 על 4 עם בוקר ראשון .

ברגע שהורדתי את ראשי מתחת לפני המים גיליתי מים צלולים עם ראות במרחק של 20-30 מטר.

אוכלוסיית כוכבי ים ענקית שפשוט השתלטה על כל השונית . את כוכבי הים אפשר לפגוש מתחת למים אך ורק כאשר המים צלולים ונקיים ולא מזוהמים . כוכבי הים הם האינדיקציה הטובה ביותר למים נקיים . קרקעית הים לאחר מטרים ספורים יורדת לעומק אדיר . כמו שישנם הרים גבוהים ביבשה כך מתחת למים .

זכורה לי צלילה אחת מיוחדת לאחר סערה שפקדה את האי . הסערה והגלים הכניסו למפרצי האי לפקס כמות דגים שלא ראיתי בחיי . שצללתי לעומק ראית דגים יותר ממים ומכל הסוגים והצבעים . מחזה נדיר.

את האי לפקדה אפשר להקיף ב 3 שעות וחצי . ולחצות אותו מצפון לדרום ב 45 דק . אך לעומת זאת, שטח הפנים של האי לפקס הוא 480 ק״מ מרובע .

יש הרים גבוהים מאוד באי שמגעים עד גובה של למעלה מ 1000 מטר . אני מאוד ממליץ באחד הימים להתחיל לטפס מעלה בעיקר מהחלק המזרחי לכיוון מערב . לאחר שעות הצהריים המאוחרות קרני השמש חודרות מבעד לעצים ובין העלים ויוצרות מחזה נדיר. ככול שתתפסו במעלה ההר תגיעו לכפרים קטנים ומיוחדים, שם תיפגשו את יוון האמיתית .

חפשו את הכפר ״קריה״ כפר זה הינו כפר שידוע ומוכר בכיוון שבנות הכפר אורגות ברמה גבוהה . רוב העבודות הינם עבודות יד או עבודות עם מארג גדול כמו לפני מאות שנה .

ישנו מוזיאון בכפר "קריה" שמסביר ומספר את היסטוריית ואבולוציית האריגה במקום .

מלון וסיליקי בלו ביי, מלון 4 כוכבים + , מלון נהדר מפואר יותר עם שרות ברמה גבוהה ביותר .ומקצועי יותר למי שמתאימה לו חופשה עם שרות מלונאי קלאסי .

עיירת הדייגים וסילקי , מורכבת מבתי דייגים פשוטים היורדים אל הים עם סירות החסקה שלהם כל בוקר במטרה לספק את הביקוש הגדול של תיירי האי לטעום מהדגים הטריים .

הסירות הקשורות למזח במרינה הקטנה והים היוני בצבעי הכחול עמוק עם שילוב של הירוק, מושכות אותך לאכול על שולחן וכיסאות מעץ על שפת המים . המסעדות שעוברות בירושה מדור לדור במשפחה מציאות שפע של דגים ומאכלי ים טריים. הטברנות מוציאות החוצה לחזית במגש מלא בקרח את דגי היום וניתן לבחור את מנתך מהמגש הזה.

טיפ קטן-  תמיד אבל תמיד תידרשו להיכנס למטבח לראות את אופן ההכנה של המנה או להציץ, לשוחח ולחייך עם אנשי המטבח שמכבודם לתת לכם להנות ממעשי ידיהם העטוף באהבה .

על 2 מסעדות מרכזיות אני רוצה להמליץ לכם , המסעדה של משפחת וגלריס ,מסעדה אשר קיימת למעלה מ100 שנה.  אני ממליץ להתבונן בתמונות על קירות המסעדה בכדי להבין כיצד הכפר הקטן הזה באי לפקדה נראה .

ועל מסעדת דולפין, גם מסעדת דגים ותבשילים מקומיים. בשתיהן ניתן לאכול הן מאכלי ים טריים והן מאכלים יוונים מעולים כגון , מוסקה , גבינות ,עלי גפן וכל מה שיש למטבח היווני להציע .

קבלת הפנים המקומית חשפה בנו רגישי התאהבות מלאה במקום .

ההגעה שלנו לאי לפקדה הייתה במקרה , הרי לא שמענו על האי בעבר . לאחר שנים של עבודה בעסק שהיה לי באנגליה ואימא שהייתה שכירה למעלה מ 20 שנים .

החליטה אימי ושותפתה, חני ארבל לבנות בית - מקום להבראה לאנשים . מקום שיחזיר את נשמתו של האדם למקום הנכון שלה, למקום בו היא צריכה להיות .

וכך היה,  אימי ושותפתה נעמדו על פיסת אדמה קסומה שאליה התחברו , עם נוף חלומי במערב האי לכיוון הים היוני. ופצחו באמירה ״כאן יהיה ויבנה ״

וכך, בעזרת קבלן מהנדס וארכיטקט מקומי . בנינו את מלון בוטיק סרנטי. מלון בו יש 5 סוויטות בלבד ! ונותן הרגשה חמה ואוהבת לבאים בשעריו .

ואכן כך , המקום עושה את שלו . אורחי המלון יוצאים שמחים ומאושרים בטענה שזאת החופשה הטובה ביותר שהייתה בחייהם . פשוט מושלמת .

כשפתחנו את מלון בוטיק סרנטי. לאחר שנה וחצי של תכנון ובניה. כל אנשי הכפר שלנו ״אתני״ (Atanio) ,

עלו לרגל לכבוד אירוע הפתיחה של המלון .

אל המלון צעדו האלמנות הזקנות מהכפר אוחזות פרחים בידם . ישבו בלובי המלון בשקט מופתי עם חיבור עמוק והערכה לטבע . כל באי המלון הגיעו מלאים במתנות לברכה ולאות מזל למקום החדש. משפחתה של פוטוני מהמכולת הקטנה, , צעירי הכפר עם פניהם המחויכות וכל המשפחות הוותיקות ביותר בכפר דחפו צ'קים ומזומן לכיסנו כאילו היינו באירוע ברית מילה שחגג את הולדתו של המקום שיביא טוב ואור לעולם .

אם הזמן ואל תוך הלילה ולאט לאט לאחר כמויות נכבדות של אלכוהול קולות הצחוק התגברו , המקומיים החלו לרקוד את הריקוד היווני המסורתי שלהם , זכורה לי אישה אחת , אישה דומיננטית , אימא ל 2 ילדים ממשפחה מקומית מהכפר , נעמדת באמצע המעגל ורוקדת , הריקוד שלה הימם את כל האנשים סביב , כול כך עוצמתי חזק ודומיננטי היה הוא שחדר הוא לנשמתי . מספרים שאת הריקוד היווני המסורתי רוקדים מהנשמה. אין לו חוקים . רק הנשמה תיקבע איזה ריקוד הגוף יניב .

כשצעדנו במורד הרחוב הציורי של העיירה אייוס ניקיטס בחלקה הצופן מערבי של האי לפקדה, נהננו מה טברנות הצבעוניות חבויות בתוך עציצי שתילי ועצים פרחוניים .

אני זוכר שאישית שתחיה שאלה אותי אם לדעתי יש דגים בים הזה ואם המקומיים דגים . איך שהיא סיימה את המשפט שלה הגיע סירה ופרקה דג חרב ענק לירכתי 40-50 ק״ג . תוך דקות ספורות אחד מבעלי הטברנות ניקה את הדג ופרס אותו לסטייקים ענקיים שמיד כבר היו על צלחותיהם של באי הכפר .

את הבירה והמזטים שותים על קו החוף עם תצפית נהדרת לים הפתוח . רואי הצאן הגיעו שידיהם עמוסות בגבינות שייצרו בדיר השכן שלנו .

מהרגע הראשון שרגלנו דרכה באי לפקדה , הרגשנו שהגענו הביתה. לא בהרבה מקומות בעולם אתה מרגיש בבית . את לפקדה אתה לא רוצה לעזוב ויותר מכך אתה רוצה לחיות ולמות בה .

הכול טוב יותר , האוויר הנקי ביותר שאפשר למצוא ניתן לנשום לרווחה במיוחד בין היערות האינסופיים והירוקים אשר נושקים למי הים הכחולים .

את אתר lefkadagreece.co.il , האתר הראשון עלה לאוויר ב 2008, בנינו לאחר השקעה רבה .

מטרת האתר היא לחלוק איתכם את ההנאה הגדולה מהאי הזה , מה שהוא נותן . הטבע ,האנשים, החופים , הים, המסעדות הטברנות הברים והכפרים הקסומים .

להכווין אתכם לפינות הקטנות והנסתרות . החופים המיוחדים ששנים לקח לנו לגלותם . המסעדות הטעימות ובמחיר הטוב ביותר באי. נישלח אתכם לאנשים ספציפיים באי שיקבלו אתכם עם חיוך ענק ויפנקו אתכם מכל טוב שיש לאי להציע.
בנוסף נכווין אתכם למקומות לינה הטובים ביותר .

מקומות לינה שלא עמדו בסטנדרטים שאנחנו מעמידים לקהל לקוחותינו לא יופיעו באתרנו .

אם זאת ישנם מקומות לינה קסומים וזולים במיוחד שנדע לשלוח אתכם בדיוק אליהם . האתר יכווין אתכם הטיילים והנופשים למקומות הטובים והאיכותיים ביותר .מקומות תיירותיים מרכזיים,ומקומות שאך ורק מקומיים מכירים בכדי לחוות את יוון האמיתית המסורתית והאוטנטית .

לפקדה/לפקס ביוונית משמעותה לבן , רוב האי מורכב מהסלע גיר . אשר מתמוסס למי הים ה״יוני״ , בכל חוף אפשר למצוא צבעים וגוונים שונים של כחול . והסיבה היא גרגירי הגיר בגדלים השונים. אשר מקנים צלילות שונה למים . את הצבעים היפים ביותר ניתן לחוות ולראות בחלקו המערבי של האי לפקדה .
Kind regards

Idan Sarussi